Lélekpálya

Út a számmisztika és az ezotéria ösvényein. Egy hely, ahol lelki táplálékra lelsz.

Tavaszi fáradtság

 

Páli Zsuzsanna

 

A tél végeztével szervezetünk energiatartalékai kimerülnek. Feléljük a nyáron elraktározott vitamin- és ásványi anyag forrásainkat. Gyakran érezzük magunkat álmosnak, levertnek, esetleg ingerlékenynek. Mit tehetünk, hogy a tavaszi üzemmódra átállás gördülékenyebb legyen?

 

A tavaszi fáradtság normális testi reakció a téli hónapok elmúltával. A szervezetünknek át kell állnia a sötét, hideg, immunrendszert megterhelő téli üzemmódból a dinamikusabb, napfényesebb, vitaminokban dúskáló, több fényt adó tavaszi-nyári életmódra.

 


 

Télen, amikor kevesebb a napfény, nő az alvásért felelős hormon, a melatonin szintje, ezért álmosabbak és bágyadtabbak vagyunk. A tavasz közeledtével több fény éri a testünket, csökken a melatonin szintje, és ez okoz egy kis kavarodást az alvás-ébrenlét ciklusunkban.

 

Séta, futás, kerékpározás a jobb közérzetért

 

A táplálkozási szokásaink is mások a két évszakban, télen kalóriadúsabb-, esetleg zsírosabb ételeket fogyasztunk, és általában kevesebbet mozgunk, mint a tavaszi hónapokban.

 


 

Támogathatjuk a szervezetünket a tavaszi átállásban több mozgással. Egy hosszabb séta a friss levegőn, reggeli kocogás vagy egy-egy kerékpározás a családdal fokozza a szerotonin- és noradrenalin termelést, megnő a boldogságért felelős endorfin szintünk és javul a hangulatunk, a vérkeringésünk  és erősödik az immunrendszerünk. A rendszeresen mozgó emberek jobban alszanak.

 

Helyes táplálkozás a jobb teljesítményért

 

Biztosan ismerős a mondás: Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, vacsorázz úgy, mint egy koldus. Ha nem is teljes egészében állja a helyét ez a filozófia, sok igazság van benne.

Ha bőségesen reggelizünk, - ami alatt nem a nehéz, laktató és magas szénhidrát tartalmú ételeket értem – sok vitamint és rostot juttatva a szervezetünkbe, akkor megalapozzuk a kellemes napunkat, ugyanis feltöltjük a szervezetet már a reggeli órákban vitalitással. Tej, tojás, teljes kiőrlésű gabona termékek, gyümölcsök fogyasztásával energiához és A-, B-, C- vitaminokhoz juttatjuk a szervezetünket.

 

 

Zabkása a reggelik királya

 

Egy adag zabkása mézzel és gyümölcsökkel megbolondítva az egyik legegészségesebb reggeli étek. Ha egy pohár frissen préselt gyümölcslevet is iszunk utána garantáltan nem fogunk éhezni ebédig, a rostok pedig, fokozzák a koncentrációs készségünket.

A sláger reggelik fogyasztása (péksütemény, felvágottas kenyér, nutellás kenyér) hírtelen megemeli a vércukorszintet, ettől átmenetileg erőre kapunk, ám ez csak rövid ideig tart, majd hamar újra elfáradunk.

Ha módunkban áll a napi teendőink mellett, együnk többször keveset, ezzel is egyensúlyban tartva a vércukor- és energiaszintünket. Tízóraira elrágcsálhatunk egy almát, teljes kiőrlésű pékáruból készíthetünk szendvicset, vagy bekanalazhatunk egy joghurtot.

Az ebédet soha ne hagyjuk ki, a reggeli mellett az egyik legfontosabb étkezésünk. Jó választás egy szelet grillezett pulyka, csirke vagy hal rizzsel, salátával vagy párolt zöldséggel. Ha tésztakedvelő vagy, akkor dudurmlisztből készült tésztából készíthetsz valami igazán finomat.

Uzsonnára a tízóraihoz hasonló finomságokat ehetjük, de akár elrágcsálhatunk egy-két marék olajos magvat, egy répát, egy banánt vagy ehetünk egy teljes őrlésű péksütit egy pohár gyümölcslével, vagy egy darab sajtot.

Lefekvés előtt 2 órával már ne együnk, mert álmunk nem lesz zavartalan, a szervezetünk ekkor már csak nagyon lassan tudja lebontani az élelmiszereket.

 

 

 

Víz = élet

 

Napi 1,5-2 liter víz nélkülözhetetlen a szervezet normális működéséhez. Az elégtelen folyadékbevitel fejfájáshoz, szédüléshez, teljesítményromláshoz és vesekőképződéshez vezet. Akkor is rendszeresen igyunk, ha nem érezzük magunkat szomjasnak, mindig legyen az asztalunkon egy pohár víz, amiből időnként kortyolunk.

 

 

Energiapótlás természetesen

 

A fáradtság leküzdésére a leghatékonyabb a ginzeng, a magnézium és a Q10- koenzim.  A ginzeng gyökérből készült tea csökkenti a fáradtságot, segíti az emésztést, csökkenti a stresszt, javítja az anyagcserét és fiatalít.

A magnézium a sötétzöld színű zöldségekben (mángold, spenót, borsó, bab) található meg a legnagyobb mennyiségben, sajnos a műtrágyázás miatt egyre kevesebb a magnézium a talajban, emiatt a zöldségek magnéziumtartalma is csökken. Gyógynövényboltban kapható magnézium tartalmú étrendkiegészítők fogyasztása javasolt.

A Q10-koenzim fontos szerepet játszik az energiatermelésben, legnagyobb mennyiségben a növényi olajokban és az olajos magvakban található.

 

 

Aromaterápia fáradtság ellen

 

Tegyünk a párologtatóban lévő vízhez 3-4 csepp rozmaringolajat, enyhíti a mentális stressz okozta fáradtságot.

Kitűnő lehet felfrissülésre egy illóolajos testmasszázs. Tegyünk egy evőkanál mandula- vagy szőlőmagolajba három csepp citromolajat. Ezzel masszírozzuk/masszíroztassuk be a fáradt testet.

 

A cikk megosztása kizárólag pontos forrásmegjelöléssel történhet.

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 46
Tegnapi: 111
Heti: 499
Havi: 2 306
Össz.: 322 410

Látogatottság növelés
Oldal: Életmód- Tavaszi fáradtság
Lélekpálya - © 2008 - 2024 - lelekpalya.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »